zawody i imprezy biegowe na Śląsku i blisko Śląska

Biegamy na Śląsku


Mega hardkorzy pobiegną w Chorzowie

Wrzesień 05, 2012, wojtek

Ultramaratończycy z całego świata zjadą się do Chorzowa. W Parku Śląskim z bólem i zmęczeniem zmagać będą się w trakcie biegu trwającego całą dobę.
8 i 9 września odbędą się po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Świata w Biegu 24-godzinnym zaliczane do jednych z najtrudniejszych dyscyplin sportowych. Impreza przyciągnie ultramaratończyków z całego świata, prawdziwych tytanów, dla których przebiegnięcie dystansu 100 kilometrów to pestka.

Główny organizator Mistrzostw – Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach od pewnego czasu zabiegał o to, aby Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Ultra (International Association of Ultrarunners) pozytywnie rozpatrzyło wniosek o organizację Mistrzostw Świata w Polsce. Szalę przeważyło niezwykle bogate doświadczenie katowickiej uczelni, która organizuje szereg imprez maratońskich, a także posiada kilkuletnie doświadczenie w organizacji Mistrzostw Polski w Biegu 24 –godzinnym.

– AWF w ten sposób realizuje jeden ze swoich najważniejszych, oprócz oczywiście edukacji, celów statutowych – mówi dr Krzysztof Nowak, dyrektor Biura rektora AWF. – Chodzi o upowszechnianie sportowego stylu życia i promocję imprez sportowych. Postanowiliśmy włączyć się w te procesy bardzo aktywnie – organizując tego typu przedsięwzięcia. Nie bez znaczenie jest też fakt, że w Polsce jest wielu zawodników ultrabiegów, mamy zaplecze, czyli takie skarby, jak na przykład pan August Jakubik – dodaje K. Nowak.

W tym roku Park Śląski wkroczył do grona współorganizatorów tej prestiżowej imprezy. Do Chorzowa bowiem na mistrzostwa przejedzie około 300 zawodników z kilkudziesięciu krajów, między innymi takie tuzy w ultrabiegach, jak reprezentacja Rosji, Islandii czy Japonii. Nasza reprezentacja licząca kilkunastu zawodników też może się poszczycić nagradzanymi już zawodnikami. Oprócz wspomnianego już Augusta Jakubika, chorzowską trasę będą pokonywać mistrzowie Polski – Ola Niwiśka i Marcin Sieja.

Zawodnicy wystartują w sobotę, 8 września, o godz. 12.00 (przy Stadionie Śląskim). Do mety dobiegną dobę później, czyli w południe w niedzielę. Trasa przebiegać będzie po pętli liczącej ok. półtora kilometra wokół zbiorników wodnych w samym sercu Parku Śląskiego. 9 września o godz. 14.00 na scenie na Dużej Łące odbędzie się uroczystość udekorowania zwycięzców.

Powiedz co myślisz...
↑ Top