zawody i imprezy biegowe na Śląsku i blisko Śląska

Biegamy na Śląsku

W 24 godziny przebiegł ponad 277 km.

Wrzesień 10, 2012, wojtek

Amerykanin Mike Morton zwyciężył, rozgrywane w Chorzowie,  Mistrzostwa Świata w Biegu 24 – godzinnym. W gronie reprezentantów naszego kraju najlepiej wypadł Piotr Sawicki.

Piotr Sawicki (Ursynów Warszawa) wynikiem 254 km 93 m ustanowił w Chorzowie rekord kraju w biegu 24-godzinnym. Zajął trzecie miejsce w 18. mistrzostwach Europy. W historii tych zawodów to pierwszy medal dla Polski. W klasyfikacji 9. Mistrzostw Świata Sawicki był piąty.

Złoty medal wywalczył  Mike Morton. Amerykanin pokonał 277,543 km. W gronie Europejczyków zwyciężył Niemiec Florian Reus – 261,718 km. Rekordzista świata Grek Yiannis Kuros (290,221 km) uplasował się na 26. pozycji – 237,909 km.

Mistrzostwa Świata i Europy rozgrywano w chorzowskim Parku Śląskim. Wystartowało 248 zawodników z 34 krajów. Do końca rywalizacji dotrwało 200.

Po raz 10. i ostatni w tego rodzaju mistrzowskich zawodach uczestniczył 53-letni August Jakubik (TL Ruda Śląska). Zawodnik zajął 88. miejsce – 192,144 km i zapowiedział, że oddaje pola młodszym a sam chce się poświęcić szkoleniu.

Zawodnicy  wystartowali w sobotę, 8 września, o godzinie 12.00. Rywalizowali na półtorakilometrowej pętli wokół Dużego Stawu. Po upływie doby zawodnicy stanęli, a sędziowie odmierzyli dokładnie pokonaną przez nich odległość.

Organizatorem zawodów była katowicka AWF im. Jerzego Kukuczki.

Dotychczas o medale MŚ rywalizowano trzykrotnie poza Starym Kontynentem – w Kanadzie, na Tajwanie i w Korei Południowej. Pozostałe edycje – podobnie jak obecna – łączyły MŚ i ME.

W ostatnich mistrzostwach w 2010 roku we francuskim Brive zwyciężyli Japończyk Inoue Shingo (273,531 km) oraz Francuzka Anne Fontaine (239,667 km). W Chorzowie była ogólnie 227.

Rekordy Europy i świata należą do Greka Yiannisa Kurosa (290 km 221 m) i Niemki Sigrid Lomsky (243 km 657 m).